Distincţiile acordate şcolii

Distincțiile acordate școlii  confirmă prestigiul acestei instituții de învăţământ:

2003– Diploma de onoare– acordatǎ conducerii școlii cu ocazia implinirii a 150 de ani de la inființare, pentru profesionalismul și performanța de-a lungul timpului, semnează- Șerban Grațian- Președintele Consiliului Județean Cluj

2003– Diploma de excelență acordată de Primăria Municipiului Cluj-Napoca- eliberată și semnată de către dl. Gheorghe Funar, primar al municipiului

2003– Diplomă de excelență – la 150 de ani de atestare documentară, pentru contribuția adusă la dezvoltarea învățământului preuniversitar clujean- ISJ-Cluj, semnată de către dl. Constantin Corega, Inspector Școlar General, ISJ Cluj

2009– Școală Europeană, acordată de către Ministerul Educației, Învățământului și Cercetării, pentru performanțele atinse în raport cu normele europene.

2010- Școalǎ verde, acordată de către Ministerul Cercetării, Tineretului și Sportului, în cadrul programului educațional „Școli pentru un viitor verde”

2011- Diplomǎ de excelențǎ instituționalǎ, acordată de către Ministerul Cercetării, Tineretului și Sportului, pentru excepționala activitate desfășurată timp de 157 de ani

2012- Școală Europeană, acordată de către Ministerul Educației, Învățământului și Cercetării, pentru performanțele atinse în raport cu normele europene.

2012- Școală MaST-Top

2013– Diploma de excelență, acordată de Consiliul Judetean Cluj- eliberată și semnată de către dl. Horea Uioreanu, presedintele Consiliului Judetean Cluj.

2014- Diploma de excelență, acordată de Consiliul Judetean Cluj- eliberată și semnată de către dl. Vakar  Istvan, vicepresedintele Consiliului Judetean Cluj.

2016 – Distincția Onoare pentru Cluj 2016, acordată de Instituția Prefectului – Județul Cluj – eliberată și semnată de către dl. Prof. Ing. Dr. Gheorghe Ioan Vușcan, prefectul județului Cluj.

2019 Premiul de excelență în educație pentru rezultate de excepție obținute în anul școlar 2018-2019, care atestă excelența în educație – acordat de către CJ și ISJ Cluj