Dragi elevi, stimați colegi și părinți,

Începem un an școlar altfel, festivitatea cu care eram obișnuiți și modul tradițional de deschidere se schimbă.

A fi împreună capătă, în condițiile actuale, o nouă formă. Chiar dacă nu ne aflăm fizic în curtea școlii, rămânem conectați prin intermediul tehnologiei și nu avem voie să uităm nici măcar o clipă că împreună formăm un întreg, numit Școala Bob. Mai mult ca oricând, se impune să conștientizăm fiecare rolul nostru ca parte a întregului și responsabilitățile pe care le avem în menținerea funcțională a acestuia. De respectarea regulilor de igienă, a distanțării și a tuturor măsurilor sanitare depinde acum întreaga noastră activitate.

Desigur, rolul esențial al școlii nu s-a schimbat, rămâne în continuare acela de a oferi cadrul în care se realizează învățarea, schimbul de experiență și modelarea personalității copiilor.

Ne pregătim, așadar, să reîncepem cursurile, având permanent în atenție:

–         adaptarea la alte moduri de învățare, pe care suntem provocați să le descoperim împreună;

–         respectarea, cu strictețe, a regulilor de conduită;

–         grija – față de noi și față de ceilalți;

–         conștientizarea faptului că urmările acțiunilor noastre se răsfrâng asupra tuturor celor din jur;

–     suportul pe care ni-l putem acorda unii altora.

Sperăm că vom reuși să trecem cu bine peste toate încercările acestui an și ne dorim să fie unul cu sănătate și împliniri.

Director,

Irina Alexe