0264-598754 scoalaibob@yahoo.com
Comunicat de presă
Prin reciclarea maculaturii, elevii Şcolii Gimnaziale “Ioan Bob” au salvat 140 de arbori de la tăiere și vor planta alți 25 de puieţi în Parcul Central din Cluj-Napoca.
Activitatea de plantare a puieților va avea loc miercuri, 05.04.2017, începând cu ora 12:00. Această acțiune se înscrie în cea de-a doua etapă a proiectului judeţean Salvezi un pom- Plantezi un pom! iniţiat şi coordonat de Şcoala “Ioan Bob”.
În prima etapă a proiectului s-a urmărit salvarea copacilor prin reciclarea maculaturii.
Elevii Şcolii “Ioan Bob” au colectat aproximativ 7 000 kg de maculatură, salvând astfel de la tăiere 140 de arbori, iar fondurile obţinute din valorificarea acesteia au fost folosite pentru achiziţionarea celor 25 de puieţi.
În acțiunea de plantare, elevii sunt sprijiniți de Primăria Municipiului Cluj-Napoca,
Serviciul Spaţii Verzi, care a pregătit terenul pentru plantare.
Secția 1 Poliție Cluj-Napoca s-a alăturat proiectului în ambele etape ale acestuia.
Coordonator proiect,
prof. Irina Alexe