În vederea asigurării fluenței procedurilor și a evitării aglomerației, unitatea de învățământ asigură posibilitatea de programare telefonică a părinților pentru completarea și/sau validarea cererilor-tip de înscriere.
Programarea telefonică se face la numerele de telefon:
0757033563 / 0264598754

Înscrierile pentru clasa pregătitoare în anul școlar 2023-2024 încep pe 3 mai 2023, potrivit calendarului înscrierii în învățământul primar pentru anul școlar 2023-2024, aprobat de Ministerul Educației, marți. Ministerul anunță pe pagina de Facebook că a fost trimis spre publicare în Monitorul Oficial Ordinul ministrului educației privind aprobarea Calendarului înscrierii în învățământul primar pentru anul școlar 2023-2024.

Completarea și validarea cererilor-tip de înscriere în învățământul primar

3 mai  – 18 mai 2023: Completarea, depunerea și validarea cererilor-tip de înscriere.

19-22 mai 2023: Procesarea cererilor-tip de înscriere și repartizarea copiilor la școala de circumscripție.

 23 mai – 29 mai 2023: Procesarea cererilor-tip de înscriere prin care se solicită înscrierea la o altă unitate de învățământ decât la școala de circumscripție, pe locurile rămase libere. Admiterea (în limita locurilor disponibile) sau respingerea cererilor acestora.

30 mai 2023: Repartizarea la școala de circumscripție a copiilor ai căror părinți/tutori legal instituiți/reprezentanți legali au solicitat înscrierea la o altă unitate de învățământ decât la școala de circumscripție, dar nu au fost admiși din lipsă de locuri și care au exprimat în această fază opțiunea pentru înscrierea în școala de circumscripție.

 31 mai 2023: Afișarea în unitățile de învățământ și pe site-ul inspectoratului școlar a candidaților înmatriculați și a numărului de locuri rămase libere

Informatii Ministerul Educatiei

Înscriere în învățământul primar – ISJ Cluj

Oferta educațională: Ofertă educațională 2023-2024

Metodologie: Ordin

Toți elevii încriși în etapa I pentru clasa pregătioare au fost admiși.

Situația intermediară a procesării cererilor de înscriere etapa I