Ziua internationala a cititului impreuna- 16.02.2017

Clasa a II-a C, pip Mandolica Lupoaei

La aceasta activitate am invitat bunici cu care sa citim impreuna poezii si povesti. Am fost foarte incantati sa avem printre noi doua dintre bunicile elevilor din clasa. Acestea au citit un fragment din „Bunicuta buclucasa”,  versuri din „Povestea cifrelor”, dar ne-au si relatat cateva aspecte din viata lor de eleve ale ciclului primar, despre pasiunea lor pentru carti, carti care se gaseau foarte greu in acea perioada.
    Cativa dintre elevi au citit creatiile lor literare in versuri dar si in proza. Apoi ne-am continuat activitatea cu citirea povestii „Povestea creionului fermecat” de pe videoproiector: fiecare elev a citit un fragment din poveste.
     Spre finalul activitatii am luat o carte de povesti din biblioteca clasei si ne-am indreptat catre Piata Unirii unde am facut un popas deschizand cartile si citind din ele pentru a atrage atentia trecatorilor despre aceasta zi importanta si necesitatea cititului in orice imprejurare.

O intamplare hazlie