Centenar România

În cadrul Săptămânii Școala Altfel s-a derulat o amplă activitate dedicată Centenarului Marii Uniri, prin care s-a urmărit conștientizarea, de către elevi, a rolului reprezentat de Marea Unire în dezvoltarea României moderne. Au fost implicați aproximativ 300 de elevi și cadre didactice, care, pe parcursul întregii săptămâni, și-au reactualizat cunoștințele referitoare la evenimentele, locurile și personalitățile care au contribuit la realizarea Marii Uniri. Muzeul Unirii din Alba Iulia, Muzeul Unirii din Iași, Monumentul Eroilor Români de la Șelimbăr, Castelul Corvinilor de la Hunedoara și Mormântul Domnitorului Mihai Viteazu de la Câmpia Turzii au fost câteva dintre locurile care i-au adus pe elevi mai aproape de originile poporului, dar și de încercările și eforturile depuse de-a lungul timpului pentru reîntregirea țării.

Vă invităm să refacem itinerarul Şcolii Altfel şi să citim afirmațiile unor personalități marcante ale poporului nostru, pe care elevii implicați în activitate au dorit să le facă cunoscute și în rândul contemporanilor.

1. Muzeul Unirii, Alba Iulia – clasele a V-a B şi a VI-a A, profesori însoţitori Nadia Pascu și Lenuța Sfîrlea. Mesajul transmis: Nu locuim într-o țară, locuim într-o limbă. Patria asta înseamnă și nimic altceva! (Emil Cioran)

2. Muzeul Unirii, Iași – clasele a VI-a B, a VII-a B și a VIII-a C, însoțiți de prof. Luminița Mocan, prof. Ana Avram, prof. Voichița Rus și prof. Laszlo Papp. Mesajul transmis: O viață avem români… și-o cinste! Desteptați-vă, că am dormit destul! (Mihai Viteazu)

3. Piața Unirii, Cluj-Napoca – clasa a IV-a A, înv. Crina Iancu. Mesajul transmis: România e patria noastră și a tuturor românilor. E România celor de demult și-a celor de mai apoi… E patria celor dispăruți și a celor ce va să vie! (Barbu Ștefănescu Delavrancea)

4. Monumentul Eroilor Români, Șelimbăr și Castelul Corvinilor, Hunedoara – clasele a V-a C, a VI-a D și a VII-a C, însoțiți de prof. Laura Dezmirean, prof. Mihaela Vlad, prof. Sonia Talpoș și prof. Ionuț Stan. Mesajul transmis: Nu locuim într-o țară, locuim într-o limbă. Patria asta înseamnă și nimic altceva! (Emil Cioran)